ELEMEĞİ ATÖLYE SERİLERİ ’17 |01 ‘’MİKRO ÖLÇEKLİ KONAKLAMA ALANLARI’’

Türkiye’nin sayılı ‘’Tasarım Merkezi’’ unvanını kazanan firmalardan biri olan Elemeği Project Solutions, sanayi-üniversite işbirliğini güçlendirmek adına çeşitli konularda bir dizi atölye çalışması gerçekleştirmeyi planlamaktadır. Bu atölye serilerinin ilki, Elemeği Project Solutions tarafından Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliği ile 3-4-5 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenecektir. Mimarlık ve tasarıma dayalı bölümlerde okuyan öğrencilerin katılımına açık olan  ‘’Mikro Ölçekli Konaklama Alanları’’ konulu atölye çalışması BTSO Merkez Binası’nda gerçekleştirilecektir.

Atölye çalışmasında, çok fonksiyonlu ürünlerin bir arada kullanılarak, minimum ölçülere sahip, ergonomik, üretilebilir, kısa süreli kullanım olanağı sunan konaklama birimlerinin tasarlanması amaçlanmaktadır. Bu birimlerin içinde uyuma, dinlenme, çalışma, yeme-içme wc/banyo gibi fonksiyonların olması öngörülmektedir. Tek bir birimin çift kişinin konaklamasına elverişli olması; gereken durumlarda da modüler bir şekilde çoğaltılabilmesi beklenmektedir. Tasarlanacak birimlerin havaalanları, terminaller, fuar alanları gibi insanların birkaç günlük konaklamaya ihtiyaç duyacağı kapalı mekânlarda kullanılması amaçlanmaktadır. Aynı zamanda, bu birimler doğal afetler, sığınmacı kampları gibi acil ihtiyaç durumlarında da kullanılabilecek şekilde tasarlanabilir. Dolayısı ile sürecin sonunda ortaya çıkan ürünün farklı durumlara adapte edilebilir olması beklenmektedir.

Atölye çalışması, değerli akademisyenler ve sektörün öncü isimlerinin yürütücülüğünde gerçekleştirilecektir. Atölye çalışmasına; Elemeği Project Solutions ile ortak projeler gerçekleştiren İtalyan tasarımcı Cristiano Gatto, Elemeği Project Solutions Tasarım Müdürü Solobodan Krivokapic ile Tasarım Koordinatörü Dr. İç Mimar N. Başak Yurttaş, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, Prof. Dr. Murat Taş ve Prof. Dr. Özgür Ediz katılacaktır. Aynı zamanda; Maltepe Üniversitesi Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aziz Göksel ve sektörün öncü isimlerinden Y. Mimar Hasan Sözüneri ve Endüstriyel Tasarımcı Anıl Berber de yürütücülük yapacaktır.

Atölye çalışmasının sonunda, başarılı bulunan gruplar firma ve sponsorlar tarafından ödüllendirilecektir.

Düzenleyenler:

Elemeği Project Solutions / Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Sponsorlar:

Nevale / BTSO / Bilen Patent